top of page
Klaviatury
Kvalita klaviatury je při výběru digitálního piana velmi důležitým kritériem. Každému hráči vyhovuje jiný typ a pocit ze hry je subjektivní věc. Existují však objektivní parametry, podle kterých lze jednotlivé klaviatury porovnat, například počet snímačů pod klaviaturou či povrch a materiál klávesy. To vše pak dohromady ovlivňuje to, do jaké míry je schopen nástroj napodobit akustické piano.
Vybrali jsme pro Vás tedy nejpoužívanější klaviatury u porovnávaných pian tak, abyste si při výběru nástroje mohli udělat ještě lepší obrázek.
Počet snímačů
Klaviatury s třemi snímači jsou citlivější a lépe reagují. Klávesa se po zahrání tónu nemusí vrátit do původní polohy, abyste na ní mohli zahrát další tón. Lépe tak snímá rychlejší hru, repetice a složitější skladby. Naopak klaviatury se dvěma snímači mohou být na pocit lehčí.
Materiál kláves
Základní klaviatury mívají povrch z lesklého plastu, po kterém mohou klouzat prsty. Naopak kvalitnější klaviatury mají povrch ze syntetické slonoviny a ebenu na černých klávesách, takže se po nich tolik nekloužou prsty a jsou příjemnější.
V základní a střední kategorii pian je většina klaviatur z plastu. U vyšších modelů se už často jedná o kombinaci syntetické slonoviny a dřeva. Dřevěné klaviatury jsou zase o krok blíže akustickému pianu a u nejvyšších modelů najdeme například delší klávesy s protizávažími.
Escapement
Klaviatury s escapementem věrněji simulují klaviaturu akustického křídla. Zvláště při pomalejším stisku klávesy ucítíte jemné lupnutí. U akustických klavírů je to způsobeno dopadem kladívka na chytač. U elektronických pian je tato funkce simulovaná a většinou až u vyšších modelů zhruba od 30 tisíc výše. Například u pian Yamaha najdeme escapement v modelu Yamaha CLP 725 a vyšších modelů. Piana značky Roland jej nabízejí už od nejlevnějších přenosných pian.
Přehled
bottom of page