top of page

Slovníček pojmů k digitálním pianům

Člověk vybírá digitální piano jednou nebo dvakrát za život. Piana mají spoustu různých funkcí, názvů a označení. Kdo se v tom má vyznat?... Přece my!

Na této stránce najdete abecedně seřazené nejpoužívanější pojmy vztahující se k digitálním pianům. Jestli jste zde hledaný pojem nenašli, napište nám.

akustické_piano.jpg
Arius.jpg

Akustické piano

Akustické piano je klasický klavír tak, jak ho všichni známe. Zvuk zde vzniká  mechanicky rozechvěním strun úderem od kladívka, které je napojeno na klávesy 

Arius

Základní modelová řada skříňových digitálních pian značky Yamaha. Do této řady spadají všechna piana s označením YDP. Například Yamaha YDP 144 nebo Yamaha YDP 164

Basy

basy.png

Hluboké tóny. Najdete je vlevo na klaviatuře.

Beethovenka

beethovenka.jpg

Beethovenka je čtyřnohá polohovatelná klavírní stolička. Pokud si kupujete elektrický klavír je výhodné využít nabídku specializovaných prodejců, kteří dávají různé slevy na příslušenství včetně stoliček ke klavíru. Největší výběr stoliček naleznete v zde.

Celviano

celviano.png

Modelová řada digitálních pian od značky Casio. Digitální piana se jménem Celviano mají ve svém názvu AP. Například piano Casio AP 700.

Clavinova

clavinova.jpg

Prémiová řada digitálních pian Yamaha. Všechna piana této řady mají označení CLP a velmi kvalitní klavírní zvuk. Například Yamaha CLP 625.

Doprovody

doprovody.jpg

Některá digitální piana nabízí funkci doprovodů. Doprovody mohou mít podobu bicího nástroje, basy i dalších nástrojů. Vždy závisí model od modelu, jak jsou doprovody propracované.

 

Takovým klasickým modelem digitálního piana s doprovody je Yamaha DGX 660.

Escapement

escapement.png

Jemný protitlak znatelný hlavně při pomalém stisku klávesy. U akustických klavírů je to způsobeno mechanikou uvolnění struny před úderem kladívka. U elektronických pian je tato funkce simulovaná a většinou až u vyšších modelů.

Výjimkou je značka Roland, která tuto funkci dává do klaviatur i u levnějších nástrojů. Například Roland FP 30.

Half pedál

třípedálová lišta.jpg

Funkce, kdy digitální piano odráží  sílu sešlápnutí pravého sustain pedálu. Základní modely a keyboardy mají sustain pedál pouze v polohách ano je sustain/ne není sustain. U pian s touto funkcí je zohledněna i síla sešlápnutí a míra sustainu odpovídá více míře sešlápnutí.

Hybridní piano

hybridní_piano.jpg

Hybridní piana jsou digitální piana, která mají v sobě zabudovanou mechaniku s opravdovými kladívky jako u akustického piana. Nemá ovšem struny a zvuk se tedy generuje ze samplů uložených v nástroji.

Odezva klaviatury a je ovšem naprosto věrná klasickému pianu.

Hybridní piano je například Casio GP 300 nebo Yamaha NU1X

Jack 3,5 a 6,3

jack.jpg

Jedná se o dvě šířky zakončení kabelů na přenos zvuku. U většiny digitálních pian jsou výstupy na sluchátka typu Jack 6,3. Běžná sluchátka k mp3 přehrávačům a telefonům mají koncovku menší - Jack 3,5. 

Pro správné zapojení sluchátek do digitálního piana se dá dokoupit redukce.

Keyboard

keyboard.jpg

Keyboardy nebo také klávesy jsou klávesové nástroje s menším počtem oktáv 5 nebo 6 a s pružinkovou měkkou mechanikou, ze které není vhodné přecházet na akustické piano, kde je mechanika mnohem těžší.

Tyto nástroje většinou volí začátečníci, kteří chtějí levnější nástroj.

Keyboardová mechanika

keyboardová_mechanika.jpg

Keyboardová neboli také pružinková mechanika je měkká mechanika, která se dává na keyboardy a nebo syntezátory. Oproti kladívkové mechanice klade malý odpor a tak při hře na ní po čase vzniká zlozvyk zatuhlého zápěstí. 

Není vhodná jako náhrada za akustický klavír.

kladívková mechanika.jpg

Kladívková mechanika

Mechanika, která plně nahrazuje klavírní mechaniku akustického piana.

Tuto klaviaturu naleznete u všech digitálních pian. Liší se materiálem, počtem snímačů citlivosti, funkcemi a celkovou kvalitou.

křídlo.jpg

Křídlo

Nejvyšší modely akustických klavírů. Z těchto ušlechtilých nástrojů většina výrobců digitálních pian snímá své zvukové samply.

Lineární vyvážení kláves

linear.jpg

Kladívková klaviatura u vyšších modelů digitálních pian, kde je vyvážení každé jednotlivé klávesy uděláno zvlášť.

U běžně vyvážených klaviatur jsou klávesy vyváženy skokově. 

Lineárně vyvážené klaviatury naleznete například u digitálních pian Yamaha CLP 675 a Yamaha CLP 685

midi.jpg

MIDI IN/OUT

MIDI je zápis hry na klavír v digitální podobě. Není zvuková (audio) nýbrž pouze digitální a bez zvuků z nástroje nebo počítačového programu se nedá přehrát.

Polyfonie

polyfonie.jpg

Polyfonie udává počet zvukových vzorků, které dokáže digitální piano zahrát najednou. Běžně se setkáváme s polyfonii 128 a 256 zvuků. U všech nástrojů, které jsou testovány na našich stránkách je polyfonie naprosto dostatečná a nejedná se o důležitý parametr pro výběr

Privia

privia.png

Modelová řada digitálních pian. Všechny nástroje této řady jsou označeny písmeny PX. Nejpovedenější model Privia je jednoznačně Casio PX 770.

Rozsah klaviatury

rozsah klaviatury.jpg

Rozsah klaviatury je počet kláves, které digitální piano má. Každý akustický klavír má 88 kláves. To se rovná rozsahu sedmi oktáv.

Keyboardy a syntezátory mají rozsah menší. Většinou pět nebo šest oktáv.

samply.png

Samply

Samply jsou zvukové stopy nahrané z akustických klavíru.

U digitálních pian jsou to právě samply, které z velké míry určují celkovou kvalitu zvuku nástroje. 

Silent piano

silent piano.jpg

Silent piano je klasické pianino, které je vybaveno systémem pro tiché hraní do sluchátek. Při aktivaci systému Silent dojde k odstavení kladívek od strun pianina a přepnutí do digitálního módu, nástroj se dále chová jako digitální piano

Snímače citlivosti úhozu

snímač citlivosti.jpg

Snímače citlivosti jsou senzory, které snímají rychlost a sílu úderu. Většinou mají základní piana 2 a lepší modely 3 snímače. 

stage piano.jpg

Stage piano

Stage piano je pouze jiný název pro přenosná digitální piana.

Sustain pedál

třípedálová lišta.jpg

Sustain pedál je pravý klavírní pedál, který prodlužuje tón.

syntetická_slonovina.jpg

Syntetická slonovina

Materiál, ze kterého jsou vyráběny klaviatury. Najdete ho spíše na kvalitnějších a dražších nástrojích.

Třípedálová lišta

half pedál.jpg

Spodní část piana, na které jsou upevněny pedály. U některých přenosných pian se dá dokoupit jako příslušenství. U skříňových pian je vždy součásti

USB to Device

usb to device.png

Port pro připojení USB paměťového zařízení. Nejčastěji flash disku. Umožňuje načítání a ukládání dat přímo na paměťové zařízení.

USB to Host

usb to host.jpg

Port pro propojení digitálního piana s počítačem. Umožňuje MIDI přenos dat mezi počítačem a klavírem.

bottom of page